Nyheter
19-årige Zverev är viktig för tennisen
Det finns bara fyra tonåringar på herrarnas 100-bästa-lista. Överlägsen etta i kvartetten är 19-årige tysken Alexander Zverev.
Internationella skolan på besök
Full fart i hallen när 125 barn från Engelska skolan i Skärholmen bjöds på tennispropaganda av KLTK.
Patrik Rosenholm får wild card
Nästa helg inleds If Stockholm Open-kvalet med två svenskar på startlinjen: Carl Söderlund, SALK och Patrik Rosenholm, KLTK.
Ny titel för Simonsson
Isak Arvidsson och Fred Simonsson har tagit en ny internationell dubbeltitel. Paret vann den helsvenska finalen i Falu Future.
Babolat tar emot under SO
Äntligen dags för Stockholm Open igen, eller Intrum Stockholm Open som turneringen numer heter. För 5:e året i rad är Babolat redo med sin monter för KLTK:s medlemmar, publik och strängningsservice för spelarna. Välkommen till Babolat i Kungl. Tennishallen den 15 - 22 oktober.