Nyheter senior

Den gamle och bollen

Stig Carlborn, 93 år, intervjuas om sitt liv med tennissporten av journalisten och författaren Mats Ögren Wanger. Se intervjun här och hör Stig berätta om när Gustaf V såg till att Stig blev invald i KLTK. Stig, som suttit 20 år i KLTK:s styrelse, kommer också med lite anekdoter från den tid då Marcus "Macke" Wallenberg var styrelsens ordförande. Har du aldrig tidigare sett en 93-åring slå en tromb, se då denna intervjufilm.

VM brons till Ted Mellin

World Championships - Young Seniors i Umag, Kroatien har just avslutats och KLTK:s Ted Mellin kom hem med en bronsmedalj i HD40.

Intersquash Club Svenska Mästare

Intersquash Club som har sin bas i Kungl. Tennishallen är nykorade Svenska Mästare när Elitserien avgjordes i helgen.

Nya bönor på Kungliga

Restaurang Kungliga har uppgraderat kaffeutbudet. I slutet av april sammanträdde kaffejuryn för en blindprovning.

Wimbledon nu i butiken

Den nya Wimbledon-kollektionen från Ralph Lauren finns nu i KLTK Butiken.

Världens längsta partnerskap

Wimbledon och Slazenger är världens längsta partnerskap i idrottshistorien.

Sköna maj, välkommen

Maj har börjat bra vad gäller vädret. Hur grustennisen har utvecklats för våra medlemmar är kanske för tidigt att sia om.

Besök Wimbledon

The Centre Court Experience at Wimbledon. Njut av biljetter på centercourten eller bana 1 tillsammans med första klassens hospitality.

Inbjudan från Roehampton Club

Det har kommit en inbjudan från Roehampton Club till KLTK:s medlemmar.

Vasst tröjmode i KLTK Butiken

KLTK Collections nya snygga tröjor finns nu i butiken. Produkterna har både hög modegrad och är sydda för maximal passform. De är dessutom en homage till den tennisbana som många av dagens och gårdagens främsta elitspelare anser vara världens främsta centercourt inomhus.